Co robił Louis C.K., zanim stał się gwiazdą stand-up comedy?

Late Night with Conan O'Brien - Season 1

Po pierwsze nazwisko. Uczę się węgierskiego już rok, więc jakiś czas temu doszedłem do poziomu, który pozwala mi swobodnie posługiwać się alfabetem. Louis z pochodzenia jest częściowo Węgrem. Jego nazwisko ‚Szekely’ jest za to węgierskie w stu procentach. Ponoć zaczął używać pseudonimu ‚C.K.’, aby przybliżyć ludziom właściwe brzmienie swojej godności. Już tłumaczę. Węgrzy są naprawdę głupi. W ich abecadle ‚sz’ czyta się jako ‚s’, a ‚sz’ jako ‚s’. ‚Ly’ to jedno z dwóch występujących w tym języku ‚j’. ‚E” wprawdzie wymawia się normalnie, ale jeśli pojawi się nad nim apostrof, już może być czytane jako ‚ie’. Zakładam więc, że pierwotnie w nazwisku komika widniało ‚é’. Mamy więc ‚sz’ czytane jako ‚s’, ‚ie’ oraz ‚ly’ wymawiane jako ‚j’. Fonetycznie otrzymujemy coś w rodzaju ‚Siekej’. Do angielskojęzycznego ‚C.K.’ bardzo stąd blisko.

Ciekawi mnie jak to się stało, że Louis zaczął karierę tak wcześnie (w wieku siedemnastu lat), a wypłynął na jej szerokie wody tak późno. Jeśli się nie mylę gwiazdą Szekely zaczął stawać się mniej więcej w roku 2007, kiedy to opublikował swój słynny special ‚Shameless’ (był wtedy już podtatusiały, przełysiały i liczył sobie równo czterdzieści lat).

O wielkość ocierał się jednak już w czasach swojej młodości. Niejaki Denis Leary zerżnął fragment stand-upu Louisa i przerobił na piosenkę, która odniosła swojego rodzaju sukces (tak to wyglądało zdaniem C.K., Leary się nie przyznaje). Kawałek wyszedł w 1993 roku, kiedy to Szekely miał zaledwie dwadzieścia sześć lat. Fakt, że Leary od niego zżyna powinien być wyróżnieniem dla młodego komika. Wcześniej tego samego gościa o plagiat oskarżył sam wielki Bill Hikcs. Leary jeszcze żyje, więc mam nadzieję, że kiedyś, jakimś cudem, ściągnie parę grepsów ode mnie. Najwyraźniej każdy, kto zostanie przez niego okradziony, staje się gwiazdą stand-up comedy. Przy okazji wiele wskazuje na to, że naprawdę jest dupkiem. Rzeczony kawałek poniżej.

Louis jest bardziej wszechstronny niż by się na pierwszy rzut oka wydawało. Nie tylko wystawia stand-up i nagrywa serial, który częściowo opowiada o jego stand-upie… Przez lata zadupczał też jako tekściarz komediowy. Szekely pracował jako comedywriter i dostarczał żarty do wczesnych sezonów ‚Late Night with Conan O’Brien’, Słowo ‚zadupczał’ nie zostało tutaj użyte przypadkowo. Z tego co czytałem, pisanie grepsów w Stanach jest umiarkowanie normalną robotą. Autorzy siedzą za biurkiem od ósmej do szesnastej, mają zabójcze deadline’y i ogólnie żyją w dosyć dużym stresie. Młody Louis wycierał się jako tekściarz także w ‚Late Show with David Letterman’ i ‚The Chris Rock Show’. Jeśli dobrze zrozumiałem, z powodu pracy pisarskiej zrobił sobie sporą przerwę w karierze stand-upowej. Na pewno jednak w swoich stricte tekściarskich latach dużo się nauczył o budowaniu tekstów komediowych i podłapał parę kontaktów (sama znajomość z Chrisem Rockiem to już dużo). Comedywriterzy z programu Conana O’Briena niekiedy występowali w tworzonych przez siebie skeczach. Przydarzyło się to także Louisowi.

To że Louis reżyseruje własny serial nie jest tajemnicą. Fakt, że reżyseruje swój stand-up (nagrania czasami szumnie określane jako filmy) jest w miarę oczywisty. Nie wszyscy jednak wiedzą, że próbował swoich sił w dużych, kinowych projektach. Wraz z Chrisem Rockiem (ponownie) stworzył film ‚Pootie Tang’, który okazał się być skrajnym i skończonym shitem (podobno ze względu na decyzje producentów, ale kto to wie). Trailer tej epickiej szmiry poniżej. To ciekawe, że dwóch wielkich komików może zrobić wielkie gówno i dalej pozostać wielkimi…

Aktualnie C.K. ma status gwiazdy komedii. Ściśle kontroluje wszystkie swoje przedsięwzięcia. Jest odpowiedzialny za większość etapów produkcji serialu. Wiarygodne źródła (Rollingstone) podają, że już parę lat temu zarabiał od 25 do 100 tysięcy dolarów za jeden wieczór pracy (nie wiem, czy grał jeden czy dwa występy tego wieczoru, ale to trochę wszystko jedno). Sukces definiuje jako brak konieczności całowania kogokolwiek w dupę (true success means having to kiss zero asses). Podoba mi się taka definicja. Także: High five Louis! Trzymaj za mnie kciuki.

Niezobowiązująco zachęcam do przeczytania tekstu o psychologicznych teoriach humoru.

Pisząc posta o C.K. opierałem się między innymi na następujących źródłach:

uproxx.com

www.nbc.com/saturday-night-live

books.google.pl

http://www.rollingstone.com/

Reklamy

Tagi: , , , , ,

About Tomek Biskup

Standuper, kabareciarz, chyba też bloger. Piszę, występuję, kombinuję.

3 responses to “Co robił Louis C.K., zanim stał się gwiazdą stand-up comedy?”

  1. Rafał says :

    A czy to prawda, że już jako gwiazda stand upu wciąż wyspępował w pomniejszych klubach przed kilkudziestoma osobami? Co do aktorstwa to warto wspomnieć o jego roli w Blue Jasmin Woodego Allena, bądź co bądź filmie oscarowym 🙂

    • Tomek Biskup says :

      Czytałem takie rzeczy, że się nie wzbraniał przed graniem w małych miejscach, ale nie mam na ten temat jakichś bardzo rozbudowanych informacji. Rola w Blue Jasmin mnie zawiodła. Był taki trochę nijaki. Ale to raczej kwestia scenariusza.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: