Ranking bogów – zestawienie najlepszych religii dostępnych na rynku

Religia to wspaniały wynalazek. Daje ludziom przeświadczenie, że jak kojfną, to jednak nie kojfną. Jest formą ubezpieczenia od kopnięcia w kalendarz. Rolę składek odgrywa tutaj przestrzeganie zasad… Część z nich to reguły logiczne i rozsądne – mówią na przykład, że robienie krzywdy innym jest głupie. Druga część zasad, no cóż, sama jest głupia. Żydzi w sobotę nie mogą włączać telewizora. Sikhowie nigdy nie strzygą włosów i noszą święte majty. Jazydom z kolei nie wolno żreć sałaty, ani żenić się w kwietniu. Te dwie ostatnie religie to naturalnie przypadki skrajne – nie są dostępne dla przeciętnego śmiertelnika z naszej szerokości geograficznej. Przyjrzyjmy się wadom i zaletom kultów obecnie bijących rekordy popularności.

JUDAIZM

greedy-jew

Żydzi są nerdami Europy. Już stulecia temu odkryli, że warto umieć czytać oraz liczyć piniądz. Dlatego właśnie regularnie dostawali po brodatej mordzie od sąsiadów uczciwie wykopujących kartofle z zamarzniętego błota. Jak przystało na nerdów, ubierali się dosyć dziwnie – nie nosili jednak wpuszczonych w spodnie koszulek z Darthem Vaderem ale długie hałaty i futrzane czapy w sierpniu.

Zalety: Masz kamienicę. Nawet jak o tym nie wiesz, to twoi przodkowie na pewno gdzieś zostawili kamienicę. Wystarczy poszukać i zacząć krzyczeć pod jej drzwiami o holocauście. Budynek w magiczny sposób trafi do Twoich rąk.

Wady: Nie możesz żreć mielonych, stukasz się z żoną przez prześcieradło, a poza tym we w dzieciństwie przystrzygli Ci fiuta sakralnym sekatorem. Kobiety mają jeszcze gorzej…

ISLAM

Pissed_Off_Terrorist_by_Wescoast

W Koranie nie ma żadnych przykazań mówiących o wysadzaniu się w powietrze. Ale to tylko dlatego, że w siódmym wieku naszej ery nie było szczególnie wielu substancji wybuchowych. Prorok  z jednej strony nauczał o miłosierdziu. A z drugiej sprawnie dowodził armiami i palował wrogów. Krótko mówiąc, Mahomet to Jezus w wersji hardcore.

Zalety: Religia dla macho. Możesz mieć kilka żon, więc za życia na legalu poruchasz. Jak odpierdolisz kilku niewiernych, po śmierci jeszcze więcej poruchasz.

Wady: Według Koranu karą za samobójstwo jest nieskończone powtarzanie chwili swojej śmierci. Jeśli wysadziłeś się w powietrze, to bardzo mi przykro, ale będziesz to przeżywał przez wieczność. No i kiedy tu skorzystać z usług uroczych hurys?

CHRZEŚCIJAŃSTWO

moher

Pokojowa religia, która swojego czasu regularnie plądrowała bliski wschód i paliła na stosach niewinne kobiety, które potrafiły samodzielnie zrobić maść na kurzajki. Dzisiaj miejsce rycerzy w płaszczach z krzyżami zajęły stare baby w paszczach z ciuchlandu.

Zalety: To wydaje nam się oczywiste, ale delikatnie nie każda religia oferuje rozgrzeszenie. Większość zakłada, że po prostu nie wolno Ci grzeszyć. Dlatego też prostytutki w krajach islamskich przechodzą na chrześcijaństwo (!). Generalnie, jak to dobrze to rozegrasz, możesz chlać, dupczyć i kantować całe życie i na legalu trafić do nieba (pod warunkiem oczywiście, że nie plułeś na krzyż i nie sikałeś na hostię).

Wady: Okazuje się, że odmian chrześcijaństwa jest więcej, niż rozsądek nakazuje. Jak się nawrócisz na niewłaściwą, może się zdarzyć, że współwyznawcy będą na Ciebie patrzeć jeszcze bardziej krzywo niż na mahometan.

TE WSZYSTKIE DZIWNE RELIGIE Z DALEKIEGO WSCHODU

budda

No wiesz, wyznawcy Buddy, Kryszny i Wisznu. Ci tacy… W poprzednim wcieleniu byli żabami, a ich głównym przykazaniem jest posypywanie żarcia curry. Większość Polaków nie potrafi odróżnić buddyzmu od hinduizmu (co jest trochę dziwne, bo pierwsza religia nakazuje miłosierdzie, druga go zabrania). Nie bawię się więc w detale i wrzucam wszystko do jednego wora.

Zalety: Jesteś turbo-pokojowy, a permamentny uśmiech powstały na skutek wąchania kadzidła o zapachu haszyszu, pozwala Ci od ręki załatwiać wszelkie sprawy w urzędach i bankach. Poza tym golisz łeb na łyso, więc oszczędzasz na grzebieniach.

Wady: Biorą Cię za sekciarza. Jak ktoś postanowi Ci nastukać, masz przekopane. Niestety nie żresz mięsa, a z anemią ciężko się bić i/lub uciekać…

Niektórzy twierdzą, że ateizm też jest religią. On jednak nie daje nic oprócz przeświadczenia, że możesz bezkarnie wyżywać się na innych wiarach.

Reklamy

Tagi: , , ,

About Tomek Biskup

Standuper, kabareciarz, chyba też bloger. Piszę, występuję, kombinuję.

5 responses to “Ranking bogów – zestawienie najlepszych religii dostępnych na rynku”

  1. gościu says :

    „Pokojowa religia, która swojego czasu regularnie plądrowała bliski wschód i paliła na stosach niewinne kobiety, które potrafiły samodzielnie zrobić maść na kurzajki.”- hehe, jakże znikoma jest Twoja wiedza historyczna… Ciekawe, czy do końca życia będziesz hołdował takim debilizmom, które ci jakiś nawiedzony kretyn wtłoczył do mózgu, czy sięgniesz jednak kiedyś po jakieś książki… Fascynujące jest właśnie to, że przez całe życie można mieć przeświadczenie, że zna się prawdę… smutne.

  2. Wąchajnogi says :

    To zabawne że niektórzy „goście” nie mają dystansu do swoich przeświadczeń. Gratuluję tekstu, całkiem spoko 😉

  3. Adam says :

    Hinduizm ma ogromny zbiór świętych pism. Dzieli się je na śruti – literaturę wedyjską – Wedy oraz smryti – literaturę początkowo niekanoniczną, w skład której wchodzą eposy: Ramajana i Mahabharata (w tym na szczególną uwagę zasługuje jedna z jej ksiąg – Bhagawadgita), Purany oraz Manusmryti. Istnieją również inne księgi uznawane za święte tylko przez niektóre hinduistyczne odłamy bądź ruchy religijne – więcej na wiki https://pl.wikipedia.org/wiki/Hinduizm.Trzeba także rozważyc genezę powstania http://bit.ly/1QmzF9R abu w pełni zrozumieć charakterystykę hinduizmu. Dla części hinduistów kanon świętych ksiąg jest w dalszym ciągu otwarty, a nawet w niektórych nurtach za święte uznawane są święte teksty innych wyznań. Dawniej hinduizm badano głównie jako strukturę opozycyjną do uniwersalistycznych religii Indii (buddyzmu czy islamu), zwracając uwagę głównie na to, że nie ma on jednolitej struktury organizacyjnej, formy kultu i doktryna są zmienne i płynne, nie ma rozbudowanych, uniwersalnych instytucji. Z reguły za symbol religii hinduistycznej uważa się znak: „OM”. Czasami też symbolem hinduizmu jest swastyka hinduistyczna. Z hinduizmu (i poprzedzającego go braminizmu) wywodzi się wiele innych religii, m.in. buddyzm, dźinizm, sikhizm, adźiwikowie (pośrednio). Obecnie zwraca się jednak uwagę na to, że obraz akcentujący wyłącznie te czynniki nie jest pełny i w dużej mierze wywodzi się ze światopoglądu angielskich kolonizatorów, którzy uważali, że umysłowość indyjska nie jest zdolna do tworzenia jakiejś własnej, osobnej i trwałej organizacji społecznej. Skutkiem tego stanu rzeczy jest także to, że niewspółmiernie rozwinięte są badania nad tradycją aryjską i bramińską (w tym tradycją wedyjską, bramińsko-teologiczną i filozoficzna) w dziejach hinduizmu, podczas gdy badania nad elementami tubylczymi i współczesnymi ciągle pozostają w pewnej mierze zaniedbane. Istnieją wciąż także duże luki w badaniach nad hinduizmem na południu Indii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: